Kuntavaalit 2025 / Kommunalvalet 2025

2Erika Gueissaz

varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, vaka-sosionomi opiskelija (DIAK)
Hausjärvi
Ryttylä

Poliittiset teemat / Politiska teman

Heikoimmassa asemassa olevien voimaannuttaminen ja rinnallakulkeminen.
Kristillisten arvojen säilyttäminen kouluissa ja varhaiskasvatuksessa.
Opetuksen ja varhaiskasvatuksen laadun ylläpitäminen ja turvallisuus. Työrauha ja tuki varhaiskasvatuksen ja opetuksen ammattilaisille.
Maahanmuuttaneiden perheiden kotoutumisen tukeminen ja vanhempien työllistyminen, suomenkielen oppimiseen kannustaminen.
Luottamus, rehellisyys ja toisia kunnioittava asenne on työtäni ohjaava tekijä.
Tavoitteeni on, että kunnan palvelut saavat säilyä ja ikääntyneille pystymme takaamaan inhimillisen hoidon ja tarvittavan tuen.
Haluan nähdä kunnan, jossa jokaisella olisi mahdollista elää omannäköistä elämää ja tulla nähdyksi ja kuulluksi.
Tahdon edistää yhteistä hyvää – tärkeimmistä tinkimättä!

Esittely / presentation

Olen 51 vuotias nainen Kanta- Hämeestä. Minulla on kolme aikuista lasta. Asun tällä hetkellä Ryttylässä mieheni kanssa. Arvojani ovat kiireettömyys, ihmisen kohtaaminen ja raamatullinen maailmankuva. Harrastuksiini kuuluu laulaminen, pianonsoitto ja ulkoilu.
Olen ammatiltani Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja ja valmistun tämän vuoden aikana Sosionomiksi (AMK). Työskennellyt monissa eri päiväkodeissa sekä Helsingissä, että Vihdissä ja Kanta-Hämeessä.
Lisäksi minulla on kokemusta K-kauppiaana toimimisesta sekä myynnin ja markkinoinnin alalta.
Henkilöt, jotka minut tuntevat, kuvailevat minua lämpimäksi, iloiseksi ja empaattiseksi ihmiseksi.
[email protected]
Ylös